נגישות

keyboard_navניווט בעזרת מקלדת


black_white

גווני שחור - לבן

color_reverse

צבעוניות הפוכה

readable_content

גופן קריא


font_big

גופן ענק

font_normal

גופן גדול

font_small

גופן רגיל (דיפולט)


סמן לבן גדול

סמן שחור גדול

הדגשת כותרות


reset_accessabilityביטול הנגישות


הפרעת קשב וריכוז ילדים

חזרה לארכיון כתבות

הפרעת קשב וריכוז היא ליקוי התפתחותי המופיע בגיל הילדות בשכיחות גבוהה מאד (3-10% מכלל הילדים באוכלוסיה). בארה"ב 1 מכל 5 נערים בגיל תיכון סובל מהפרעת קשב וריכוז וכן 11% מילדי בית הספר היסודי אובחנו כסובלים מליקוי זה. כך עולה מנתונים שפרסם המנהל הפדראלי לפיקוח על מחלות ומניעתן.

הסיבות להפרעת קשב וריכוז ילדים

ליקוי זה לא מאפשר בדר"כ לילדים הלוקים בו למצות את הפוטנציאל הטמון בהם ומפריע להם לתפקד וגורם להם ולסביבתם סבל רב.
הפרעת קשב וריכוז ילדים מתאפיינת בקושי להתרכז לאורך זמן, בטווח קשב קצר ובאי שקט. ברוב המקרים ההפרעה באה לידי ביטוי לראשונה בתקופת הילדות והיא מלווה את האדם לאורך התבגרותו ולאורך חייו כבוגר. ניתן למצוא אותה בכל שכבות האוכלוסייה. זוהי הלקות הנוירולוגית הנפוצה ביותר בקרב ילדים‏.
להפרעת קשב וריכוז מקור מוחי שבסיסו גנטי-תורשתי, לכן ניתן למצוא בהרבה מהמקרים יותר מחבר משפחה אחד הסובל מהפרעה זו.

קשיים בתפקוד עם קשב וריכוז בילדים

הקשיים בתפקוד באים לידי ביטוי בדרך כלל ברבים מתחומי חייו של הילד: התחום הלימודי (לקויי למידה), התחום ההתנהגותי, התחום הרגשי והתחום החברתי. הקשיים בתפקוד נכרים בבית הספר, בבית וביצירת קשרים עם בני הגיל וחברים אחרים.
אחד הצדדים החיוביים של ההפרעה הוא שהילדים הלוקים בה עפ"י רוב הם יצירתיים מאוד, בעלי חשיבה מופשטת וחוש הומור מפותח.
מנתונים עולה כי 15% מהבנים ו-7% מהבנות בגיל בית ספר אובחנו כסובלים בבעיות קשב וריכוז. בגילי 17-14 עולה היקף האבחנה ל-10% מהבנות ו-19% מהבנים.
המבוגרים המשמעותיים לילד כמו מורים והורים יכולים להיות מקור הגנה לילדים עם הפרעת קשב והמנוע שמניע את ההתפתחות החיובית שלהם, אם ידעו איך להכיל את הקושי ובמקביל לראות את הילד מעבר לקושי.

בעיות קשב וריכוז - דרכי טיפול ואמצאים

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז ילדים כולל שילוב של טיפול חינוכי-דידקטי, רגשי-פסיכולוגי ותרופתי המותאם לכל ילד לפי הצורך. לא כל ילד זקוק לכל הטיפולים, לכל ילד יכולות וצרכים משלו. המטרה העיקרית של הטיפול בהפרעת קשב היא שיפור מרבי של התפקוד‏ לצד הימנעות מבעיות וקשיים משניים שהפרעת הקשב עלולה ליצור.
בבית אקשטיין מאמינים כי לכל ילד מגיע לממש את הפוטנציאל הטמון בו בדרכו שלו. הצוות המקצועי של בתי הספר ללקויי למידה בונה לכל תלמיד תוכנית תמיכות אישית עפ"י צרכיו האישיים.