נגישות

keyboard_navניווט בעזרת מקלדת


black_white

גווני שחור - לבן

color_reverse

צבעוניות הפוכה

readable_content

גופן קריא


font_big

גופן ענק

font_normal

גופן גדול

font_small

גופן רגיל (דיפולט)


סמן לבן גדול

סמן שחור גדול

הדגשת כותרות


reset_accessabilityביטול הנגישות


לקויות - אבחון דיסלקציה

חזרה לכתבות

דיסלקציה נגרמת כתוצאה ממגוון רחב של סיבות וגורמים: גנטיקה חבלות ראש, בעיות בלידה ועוד. כאשר ניגשים לאבחון המאבחן שואל את הילד שאלות בנוגע ליכולתו ללמוד, על הקשיים שהוא חווה בבית הספר מבחינה לימודית, על הקשיים החברתיים שלו, על מידת הריכוז והשקט שלו ועוד. המאבחן בודק גם את היכולת של הילד בתחומים שונים כמו זיכרון, קריאה, כתיבה, צורות, משימות שונות הקשורות במילים ומשפטים ועוד.

אבחון דיסלקציה - דרכי פתרונות

ילדים שאובחנו כדיסלקטיים או כבעלי לקויי למידה אחרים, יזכו להתאמות בלימודים ובבחינות כמו למשל: תוספת זמן, התעלמות משגיאות כתיב, הגדלת הכתב, הקראת השאלון ועוד.

לפי הגדרות משרד החינוך, תוקף של אבחון שבוצע מכיתה ז' ואילך הוא עד סוף בחינות הבגרות.

מבוגרים עם ליקויי למידה או אבחון דיסלקציה שרוצים ללמוד לפסיכומטרי או במוסד להשכלה גבוהה (אוניברסיטה או מכללה) צריכים לעבור אבחון מחדש.

בבתי הספר של בית אקשטיין אנו נותנים מענה לכל קשת לקויות הלמידה. התלמידים מגיעים עם האבחונים שעשו ואנשי המקצוע שלנו בונים להם תוכנית אישית ונותנים את המענה לכל תלמיד בהתאם לצרכיו וליכולותיו.

קריאה של טקסטים ממסך חכם נמצאה יעילה יותר לילדים עם סוגים מסוימים של דיסלקציה

מסכים חכמים לקריאת טקסטים (e-reader) תופסים יותר ויותר את מקומו של הדף המודפס כשיטה המועדפת לקריאת טקסטים. זאת, בעיקר בשל יכולות הנגישות המיוחדות שהם מאפשרים, שאינן אפשריות לביצוע בדפים מודפסים. משום כך, למסכים החכמים יש פוטנציאלי להציע פתרון טוב יותר לאנשים עם קשיי קריאה כמו דיסלקציה. מחקר שנערך עם כמאה תלמידי תיכון עם דיסלקציה, בבי"ס לחינוך מיוחד בארה"ב, בדק את הנושא באופן השוואתי. המחקר השווה בין קריאה של טקסט מודפס על דף ובין קריאת אותו טקסט על גבי מסך חכם שהותאם לתצוגה של מספר קטן של מילים בכל שורה. להלן הדגמה של שיטת התצוגה, על מסך iPhone:
אבחון דיסלקציה
נמצא שהשימוש במסך חכם המותאם לתצוגת מספר קטן של מילים בשורה שיפר באופן משמעותי את מהירות ואיכות הקריאה אצל תלמידים עם אבחון דיסלקציה מסוגים מסוימים. החוקרים מסבירים את הממצאים בכך, שבסוגים מסוימים של דיסלקציה, השימוש בשורות קריאה קצרות (עם מספר קטן של מילים בשורה) מפצה על קושי בריכוז חזותי, הידוע כאחד המאפיינים של דיסלקציה.

יעניין אתכם : קשיים רגשיים אצל ילדים | יעניין אתכם : הפרעות קשב וריכוז