נגישות

keyboard_navניווט בעזרת מקלדת


black_white

גווני שחור - לבן

color_reverse

צבעוניות הפוכה

readable_content

גופן קריא


font_big

גופן ענק

font_normal

גופן גדול

font_small

גופן רגיל (דיפולט)


סמן לבן גדול

סמן שחור גדול

הדגשת כותרות


reset_accessabilityביטול הנגישות


לקויות - בעיות רגשיות אצל ילדים

חזרה לכתבות

פסיכיאטרית ילדים

בעיות רגשיות נובעות על פי רב מנסיבות חיים, ומכל מקום, הסיבה להן אינה אורגנית. ובכך הן נבדלות מבעיות נפשיות שמערבות גורמים אורגניים. בעיות רגשיות נפוצות הן: פחדים, עצבנות ודאגנות. הפרעות אלה יכולות להתבטא בבכי, הרטבה,הימנעות, תלונות רבות על מחושים גופניים, שינויים בתאבון, בעיות שינה ועוד. 
הפרעות נפשיות, הן דפוס התנהגותי או פסיכולוגי שיוצר מצוקה או לקות בתפקוד ובהתפתחות הנורמאלית.

ניתן לסווג הפרעות נפשיות למספר תחומים:

הפרעות הקשורות למצב רוח כמו: דיכאון ומאניה-דיפרסיה.
נוירוזות כמו: פוביה, הפרעה טורדנית-כפייתית (אובססיבית-קומפולסיבית), היפוכונדריה, הפרעת דחק פוסט טראומטית, אנורקסיה ובולמיה.
פסיכוזות: הפרעות הגורמות לשיפוט לקוי של המציאות. למשל: סכיזופרניה, פרנויה.

הפרעות אישיוּת: נחשבות מצב ביניים בין פסיכוזה לבין נוירוזה, למשל: נרקסיסטיות, הפרעת אישיות גבולית.
בפועל, על פי רב, אנו פוגשים בילדים המציגים תמונה מורכבת, הכוללת בתוכה גורמים תורשתיים מולדים בשילוב עם סביבה ונסיבות חיים.

קשיים רגשיים

בעיות רגשיות אצל ילדים או בריאות נפש ילדים, סובלים מהן לאורך זמן באופן אשר משפיע בצורה משמעותית על התפקוד של הילד. הקשיים יבואו לידי ביטוי בחוסר יכולת ללמוד, שאינו נובע מקושי שכלי- וכאן המקום להדגיש שאין כל קשר בין רמת אינטליגנציה לבין הפרעות רגשיות ונפשיות. וכי ישנם ילדים בעלי אינטליגנציה תקינה ומעלה אשר סובלים מהפרעות אלה. 
קשיים רגשיים והנפשיים יכולים להתבטא גם בחוסר יכולת לקיים קשר בינאישי מספק עם חברים ומורים, בהתנהגויות לא מותאמות וברגשות שאינם תואמים בנסיבות רגילות- במצב רוח ירוד או דכאוני באופן קבוע, ובנטייה לפתח סימפטומים גופניים או פחדים בהקשר של בעיות אישיות וחברתיות.

בעיות רגשיות אצל ילדים - אבחון פסיכיאטרית ילדים

ניתן לאבחן קשיים רגשיים ונפשיים אצל פסיכיאטרית ילדים או באבחון פסיכולוגי - פסיכודיאגנוסטי או פסיכודידקטי.
האבחון הפסיכיאטרי הנו פנומנולוגי, הוא נשען על תיאור סימפטומים ומשייך אותם לסינדרום או הפרעה, ומאפשר לרופא להמליץ על טיפול מתאים.

אבחון פסיכודיאגנוסטי כמו גם אבחון פסיכודידקטי כולל ראיון אישי מקיף, וכן מבחנים פסיכולוגיים והשלכתיים מהם ניתן ללמוד על עולמו הרגשי של הנבדק: התכנים הרגשיים שמעסיקים אותו, הדימוי העצמי שלו, יחסיו הבין-אישיים ועוד. כמו כן כולל האבחון, הערכת אינטליגנציה ובדיקת כישורים קוגניטיביים.
על בסיס ממצאי האבחון, הפסיכיאטרי או הפסיכולוגי, ניתן להעריך האם האדם סובל מפתולוגיות נפשיות שונות, לתת אבחנה ביחס למצבו הנפשי, להגדיר את רמת הציפיות לגבי תפקודו בתחומים שונים, ולהמליץ על דרכי טיפול עבורו.

דוגמאות לאבחנות שכיחות:

  • הפרעת חרדה - מצב מתמשך של חרדה לא מציאותית המתבטאת בתחושת סכנה, מתח מתמיד מפני אירוע שלא ברור מהו. דריכות והופעת סימנים פיזיים האופיניים לחרדה כמו: נשימות מהירות, דופק מואץ, מתח שרירי, תחושת מחנק, רעד.
  • הפרעת חרדת פרידה ("פוביית בית הספר") - הפרעת החרדה השכיחה ביותר אצל ילדים. הילד חרד מאוד מפני פרידה מן ההורים או מפני נזק שייגרם להם. כתוצאה מכך הילד מתנגד להישאר לבד, לישון לבד וללכת לבית הספר. לעיתים קרובות מתווספות לכך תלונות על כאבים ומחושים.
  • דיכאון - מצב בריאות נפש ילדים שמתבטא בעיקר במצב רוח ירוד, פסימיות, חוסר הנאה ותחושה של חוסר טעם לחיים, ובירידה ביוזמה וברמת הפעילות. הדיכאון יכול להופיע ברמות שונות של עצמה שלא כולן מעידות על הפרעה נפשית. במצבי דחק ואבדן דיכאון הנו תגובה נורמאלית. במצב אחר המכונה דיסתימיה הדיכאון נמשך חודשים רבים ופוגע בתפקוד באופן חלקי, ובמצבים חריפים יותר הפגיעה בתפקוד קשה ביותר ולעיתים מופיעים גם סימנים פסיכוטיים כמו הזיות ומחשבות שווא.
    אצל ילדים נפוץ יותר הדיכאון הדיסתימי, והוא מופיע פעמים רבות יחד עם הפרעות נוספות כמו חרדות, היפר אקטיביות וסירוב להגיע לבית הספר.

דרכי טיפול

הטיפול בבעיות רגשיות אצל ילדים הנו לעיתים קרובות משולב וכולל בתוכו: טיפול תרופתי, טיפול רגשי או פסיכולוגי, והתאמת הסביבה ודרישותיה למצבו של הילד כך שהילד יחווה גבולות והכלה. הניסיון מראה כי במקרים רבים טיפול משולב מעלה את רמת החיים ומביא להקלה ולשיפור.

אצלנו בבית אקשטיין הארגון הגדול והמוביל בארץ במתן השירותים לאנשים עם צרכים מיוחדים, כיום מספק הארגון שירותים לאנשים ממגוון אוכלוסיות כגון: לקויי למידה, לקויי הסתגלות, קשיים רגשיים, הפרעת קשב וריכוז ילדים ובנוסף בתי ספר ללקויי למידה