נגישות

keyboard_navניווט בעזרת מקלדת


black_white

גווני שחור - לבן

color_reverse

צבעוניות הפוכה

readable_content

גופן קריא


font_big

גופן ענק

font_normal

גופן גדול

font_small

גופן רגיל (דיפולט)


סמן לבן גדול

סמן שחור גדול

הדגשת כותרות


reset_accessabilityביטול הנגישות


הפרעת קשב והיפראקטיביות

חזרה לכתבות

ADHD הינה הפרעת קשב והיפראקטיביות ומתייחסת לסובלים מבעיית קשב וריכוז, אימפולסיביות והיפראקטיביות. הסימנים האלה מתגלים בד"כ בילדות המוקדמת ובעלי אופי כרוני. חשוב לציין כי השילוב בין ליקוי בקשב להיפראקטיביות הוא הנפוץ, ואולם יש תת טיפוסים שההפרעה היחידה בהם היא חוסר קשב בלבד, ואחרים המאופיינים בהיפראקטיביות ובאימפולסיביות בלבד. 

הפרעת קשב והיפראקטיביות מורכבת משלוש בעיות עיקריות

הפרעה זו מורכבת ותוצאותיה משפיעות על כל תחומי החיים ומקשה מאוד על האדם לנצל את הפוטנציאל שלו.
אנשי המקצוע שעוסקים בנושא מאמינים ש ADHD. 

מורכב משלוש בעיות עיקריות ביכולת שליטה בהתנהגות: לקות קשב, קשיים בהפעלת עכבות ופעילות יתר. 

סימנים של הפרעת קשב והיפראקטיביות

קושי להתמיד בקשב - הליקוי בבעיות בקשב וריכוז מתבטא בחוסר תשומת לב לפרטים, בטעויות הנובעות מפזיזות בפעולות הלימודיות (לקויי למידה) או במעקב אחר הוראות ובקושי בשמירה על קשב רצוף במשימות או במשחק.
הוא מאבד חפצים, תשומת ליבו מוסטת בקלות, ובגלל פיזור הדעת שוכח את סדר הזמנים של הפעולות שהיום-יומיות. הוא שוכח הוראות בסיסיות, עובר ממשימה למשימה והוא במיטבו כאשר הוא נתון להשגחה אישית של אדם אחד.

קשיים בהפעלת עכבות (אימפולסיביות) - האימפולסיביות מתבטאת במתן תשובות פזיזות, לעיתים לפני השלמת השאלה, בקושי בעמידה בתור ובהתפרצות לפעילויות של אחרים – הן לשיחות והן למשחקים.
האימפולסיביות שנראית ב-ADHD מתבטאת גם בלקיחת סיכונים גדולים יותר. העובדה שאינם חושבים מראש על הנזק העלול להיגרם בעקבות פעולה מסוימת, מסבירה מדוע הם חשופים לתאונות יותר מאחרים.

פעילות יתר (היפראקטיביות) - יש הטוענים כי פעלתנות יתר כשלעצמה היא בעיה קלה, אבל כאשר היא מתחברת לאימפולסיביות, נוצר צירוף שהופך לחומר נפץ מוחלט.הפרעת קשב והיפראקטיביות
ההיפראקטיביות מתבטאת בקופצנות יתר, בחוסר יכולת לשבת לאורך זמן, בהגזמה בריצה ובקפיצה, במצבים שפעולות אלה אינן נדרשות ובקושי בפעילויות הדורשות שקט וריכוז.