נגישות

keyboard_navניווט בעזרת מקלדת


black_white

גווני שחור - לבן

color_reverse

צבעוניות הפוכה

readable_content

גופן קריא


font_big

גופן ענק

font_normal

גופן גדול

font_small

גופן רגיל (דיפולט)


סמן לבן גדול

סמן שחור גדול

הדגשת כותרות


reset_accessabilityביטול הנגישות


הפרעת קשב וריכוז ילדים

חזרה לכתבות

הפרעת קשב וריכוז היא ליקוי התפתחותי המופיע בגיל הילדות בשכיחות גבוהה מאד (3-10% מכלל הילדים באוכלוסיה). בארה"ב 1 מכל 5 נערים בגיל תיכון סובל מהפרעת קשב וריכוז וכן 11% מילדי בית הספר היסודי אובחנו כסובלים מליקוי זה. כך עולה מנתונים שפרסם המנהל הפדראלי לפיקוח על מחלות ומניעתן.

הסיבות להפרעת קשב וריכוז ילדים

ליקוי זה לא מאפשר בדר"כ לילדים הלוקים בו למצות את הפוטנציאל הטמון בהם ומפריע להם לתפקד וגורם להם ולסביבתם סבל רב.
הפרעת קשב וריכוז ילדים מתאפיינת בקושי להתרכז לאורך זמן, בטווח קשב קצר ובאי שקט. ברוב המקרים ההפרעה באה לידי ביטוי לראשונה בתקופת הילדות והיא מלווה את האדם לאורך התבגרותו ולאורך חייו כבוגר. ניתן למצוא אותה בכל שכבות האוכלוסייה. זוהי הלקות הנוירולוגית הנפוצה ביותר בקרב ילדים‏.
להפרעת קשב וריכוז מקור מוחי שבסיסו גנטי-תורשתי, לכן ניתן למצוא בהרבה מהמקרים יותר מחבר משפחה אחד הסובל מהפרעה זו. 

קשיים בתפקוד עם קשב וריכוז בילדים 

הקשיים בתפקוד באים לידי ביטוי בדרך כלל ברבים מתחומי חייו של הילד: התחום הלימודי (לקויי למידה), התחום ההתנהגותי, התחום הרגשי והתחום החברתי. הקשיים בתפקוד נכרים בבית הספר, בבית וביצירת קשרים עם בני הגיל וחברים אחרים.
אחד הצדדים החיוביים של ההפרעה הוא שהילדים הלוקים בה עפ"י רוב הם יצירתיים מאוד, בעלי חשיבה מופשטת וחוש הומור מפותח. 
מנתונים עולה כי 15% מהבנים ו-7% מהבנות בגיל בית ספר אובחנו כסובלים בבעיות קשב וריכוז. בגילי 17-14 עולה היקף האבחנה ל-10% מהבנות ו-19% מהבנים.
המבוגרים המשמעותיים לילד כמו מורים והורים יכולים להיות מקור הגנה לילדים עם הפרעת קשב והמנוע שמניע את ההתפתחות החיובית שלהם, אם ידעו איך להכיל את הקושי ובמקביל לראות את הילד מעבר לקושי.

בעיות קשב וריכוז - דרכי טיפול ואמצעים

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז ילדים כולל שילוב של טיפול חינוכי-דידקטי, רגשי-פסיכולוגי ותרופתי המותאם לכל ילד לפי הצורך. לא כל ילד זקוק לכל הטיפולים, לכל ילד יכולות וצרכים משלו. המטרה העיקרית של הטיפול בהפרעת קשב היא שיפור מרבי של התפקוד‏ לצד הימנעות מבעיות וקשיים משניים שהפרעת הקשב עלולה ליצור.
בבית אקשטיין מאמינים כי לכל ילד מגיע לממש את הפוטנציאל הטמון בו בדרכו שלו. הצוות המקצועי של בתי הספר ללקויי למידה בונה לכל תלמיד תוכנית תמיכות אישית עפ"י צרכיו האישיים.

קשב וריכוז ילדיםהפרעת קשב וריכוז ילדים

דרכים אלטרנטיביות לטיפול בבעיות קשב וריכוז

בתור הורים לילדים, אנו רוצים להעניק להם תמיד את הטוב ביותר. הרצון שלנו להעניק להם את המיטב בכל תחום, מביא לכך שאנו דואגים לחינוך הטוב ביותר עבורם, לשלוח אותם לחוגים מעשירים, להזין את גופם במזון איכותי ומזין ולתת להם מענה אידיאלי לכל בעיה או אתגר אשר עלול לצוץ במהלך חייהם. כיום, ישנם אלפי ילדים בישראל אשר סובלים מבעיות של קשב וריכוז, דבר שלעתים מקשה עליהם להתנהל במסגרות חינוכיות ולמרכז את תשומת לבם לדברים החשובים באמת – מה שלעתים רבות מסתכם בירידה בלימודים ובתחושת תסכול משותפת גם להורים וגם להם.
הטיפול הקונבנציונאלי להפרעת הקשב והריכוז ספג ביקורת קשה מהורים רבים, אשר הביעו את חוסר שביעות רצונם מהטיפול, בעקבות תופעות לוואי שונות אשר גורמות התרופות המוצעות כיום בשוק. לשמחתנו, אנו חיים בעולם מודרני ומפותח המציע מניפה עשירה ורחבה של פתרונות אלטרנטיביים כמעט לכל בעיה. הפרעת הקשב והריכוז זכתה לקבל מענה שכזה וישנו טיפול בבעיות קשב וריכוז אשר נכנס תחת הסקטור האלטרנטיבי.

שינוי בתזונה

טיפול בבעיות קשב וריכוז הינו טיפול חשוב מאד אשר יכול לשפר ולשדרג את איכות חייהם של הילדים וגם של מבוגרים. ראשית, ניתן לנסות להתגבר על הפרעת הקשב והריכוז באמצעות שינוי בתזונה. מחקרים רבים גילו כי סוכר מתקשר באופן ישיר לבעיות של קשב וריכוז, כך שנוכל לנסות להפחית בכמויות הסוכר ולאמוד את השינוי. בנוסף, כאשר מדובר על תזונה, ישנה המלצה לצרוך מזון עשיר באומגה 3. מחקרים מראים כי בעת שרמתו תעלה, תטושטש נוכחותה של הפרעת הקשב והריכוז. ניתן למצוא כיום גם תרופות טבעיות טיפול בצמחי מרפא ללא תופעות לוואי כתחליף לרטלין.

טיפולי מגע

כאשר מדובר על הפרעות קשב וריכוז, ניתן להעניק מזור לבעיה על ידי טיפול במגע. עיסויים שונים בגוף נמצאו כמרגיעים את הפרט וכאלו המסייעים לו להתחבר לעצמו ולחוש נינוח ושלו יותר. בעת שמבצעים טיפול במגע שמטרתו להפחית את הפרעת הקשב, מומלץ לשלב את העיסוי עם שמנים שתכליתם להעניק רוגע ושלווה התורמים לתחושות של התמקדות וריכוז.

טיפול הומאופתי

מטופלים רבים אשר טופלו בתרופה הומיאופתית הביעו שביעות רצון רבה. הטיפול מתבסס על תשאול של המטפל כלפי המטופל, בו משרטטים את דמותו של המטופל ולפי התרשים, מייצרים עבורו תרופה ייחודית שתכליתה ליצור איזון ברמה הנפשית והגופנית. התרופות המוענקות למטופל כולן טבעיות, כך שכדאי לשקול גם את נתיב טיפול זה, אשר עתיד לשפר את איכות חייהם של הסובלים מבעיית הקשב והריכוז לאורך שנים.