נגישות

keyboard_navניווט בעזרת מקלדת


black_white

גווני שחור - לבן

color_reverse

צבעוניות הפוכה

readable_content

גופן קריא


font_big

גופן ענק

font_normal

גופן גדול

font_small

גופן רגיל (דיפולט)


סמן לבן גדול

סמן שחור גדול

הדגשת כותרות


reset_accessabilityביטול הנגישות


מציינים את יום השואה במסגרות בית אקשטיין

חזרה לכתבות

יום השואה עבור כולנו הוא יום מרגש וטעון. גם השנה, כמו בכל שנה, דיירים ותלמידים מבית אקשטיין לקחו חלק באירועים השונים וציינו את היום המשמעותי הזה במגוון פעילויות ברחבי הארץ בשיתוף הקהילה. הנה מקבץ מתוכן:

מסגרת דיור נווה אופק, בקרית גת - צועדים 6 ק"מ לזכר 6 מיליון הניספים
במסגרת שיתוף הפעולה המתמשך והפורה בין עמותת באולינג נגב, ספיישל אולימפיק והמכללה הלאומית לשוטרים, יצאו דיירי בית אקשטיין - נווה אופק לצעוד כתף אל כתף עם המתנדבים הרבים למרחק של 6 ק"מ, לזכרם של 6 מיליון הנספים. המעמד היה מרגש, הדיירים התעניינו במשמעות היום ושיתוף הפעולה היה מפרה ומסקרן. מייחלים לעוד מפגשים כאלה בעתיד.

     

 

מערך דיור בית אקשטיין, הנרקיסים - מארחים בן של שורד שואה ב'זיכרון בסלון'.
בערב יום השואה האחרון הגיע לדבר עם דיירי המסגרת מתי אימבר, דור שני לשורדי השואה.
מתי ואשתו סיפר את סיפורה של משפחתו של מתי, כיצד אביו שרד את השואה. האב היה בן 21 כאשר פרצה המלחמה וברח עם משפחתו לצד הרוסי של פולין. כאשר נכבשה עירו ע"י הגרמנים גורש האב לגטו ביאליסטוק ועסק בעבודות כפייה בגטו. לאחר מספר אקציות של הגטו ברח האב ליערות ונלחם עם הפרטיזנים במזרח פולין עד לתום המלחמה.
אמו של מתי ברחה גם כן ליערות לאחר הכיבוש הגרמני ושרדה יחד עם פרטיזנים נוספים. לאחר המלחמה הכירו הוריו של מתי במחנה עקורים בגרמניה. הם העפילו לארץ על סיפון האוניה "יציאת אירופה" (אקסודוס), גורשו לקפריסין ע"י הבריטים וזכו להיכנס לארץ רק לאחר הקמת המדינה.

סיפרו המרגש של מתי ומשפחתו מייצג נאמנה את המושג "משואה לתקומה". הסיפור ריתק את הדיירים והצוות שנכחו בערב. לדיירים היו שאלות רבות הנוגעות לחייו של מתי ומשפחתו במהלך המלחמה ולאחריה. מתי ענה באריכות על כולן ופרס בפני הדיירים את רוחב היריעה של אירועי המלחמה באירופה.
כולנו יצאנו עם הידיעה שעלינו, הדורות השניים והשלישיים לשואה מוטלת האחריות לזכור ולהזכיר את תולדות עמנו.


 

מסגרת דיור "בראשית", קרית עקרון - משתתפים בטקס יום השואה של קרית עקרון
כותב דוד צור, מנהל מתנ"ס קרית עקרון על הטקס המרגש בו לקחו חלק גם דיירי הוסטל בראשית של בית אקשטיין:
"הטקס המרגש עד דמעות הערב נתן לי סיבות רבות לגאווה. בני הנוער הנפלאים שהקריאו ושרו בצורה מרגשת ביותר, במיוחד את הקטעים שהם עצמם כתבו, התערוכה המדהימה שהכינה אורנה ליעד אומנות ביחד עם ילדי חוג האומנות במתנס, מנהלת מחלקת הנוער המצוינת שלי מיטל ארזי. שהפיקה וביימה את כל הטקס, אך יותר מכל אני גאה בכך שאת הטקס הזה העבירו בני הנוער ביחד עם דיירי הוסטל בראשית. השילוב הזה הוא עוד ניצחון קטן על הרוע שניסה להשמיד את כל מי שלא התאים לתורת הגזע הבזויה שלו. עוד נדבך לחברה צודקת מכילה ושיוויונית שאנו מנסים לבנות בארץ שלנו".

        

יום השואה בפנימיית בית אקשטיין, עציון פרדס חנה
בערב יום השואה האחרון, לקחנו את הנערים לצפות בטקס המרכזי במרכז לאמנויות הבמה בפרדס חנה. הנערים הלכו יחד עם צוות הפנימייה, צפו בטקס, התרגשו והעשירו את הידע שלהם. בנוסף, בני השירות של הפנימייה הכינו פעילות לכבוד יום השואה אשר כללה חדר זיכרון "חדר אלם" ובו תמונות, יומנים, קטעי קריאה ושירים בנושא יום השואה.
ביום השואה עצמו החניכים השתתפו בפעילות בשם "זיכרון בסלון" בה הגיע רוני, נכד לניצולי שואה שסיפר את סיפור משפחתו. כל חניכי הפנימייה הקשיבו, למדו ושאלו שאלות.