נגישות

keyboard_navניווט בעזרת מקלדת


black_white

גווני שחור - לבן

color_reverse

צבעוניות הפוכה

readable_content

גופן קריא


font_big

גופן ענק

font_normal

גופן גדול

font_small

גופן רגיל (דיפולט)


סמן לבן גדול

סמן שחור גדול

הדגשת כותרות


reset_accessabilityביטול הנגישות


נעים להכיר: המדען הראשי של בית אקשטיין - ד"ר אמיר טל

חזרה לכתבות

בעשורים האחרונים אנו עדים לתנופת חקיקה, מחקר, ופיתוח שירותים קהילתיים לקידום איכות חייהם והשתלבותם החברתית של אנשים עם מוגבלויות. בבסיס פעילויות אלו עומדת ההכרה כי קידום זכויותיהם ואיכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות ייטיב לא רק עם הפרט אלא עם החברה כולה. לכן, קיימת חשיבות רבה להגן על כבודם וחירותם של אנשים עם מוגבלויות, לעגן את זכותם להשתתפות שוויונית ופעילה בחברה בכל תחומי החיים ,וכן לתת מענה הולם לצרכיהם באופן שיאפשר להם חיים עצמאיים, בפרטיות ובכבוד, תוך מיצוי מלוא היכולות שלהם (חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, 1998).  
לנוכח פיתוח שירותים רבים ומגוונים לקידום איכות חייהם והשתלבותם החברתית של אנשים עם מוגבלויות, עולה הצורך לוודא כי השירותים שניתנים אכן יעילים בהשגת המטרות שלשמן הם הוקמו. כמו כן,ישנה חתירה מתמדת לפתח התערבויות מבוססות ראיות חדשניות אשר יאפשרו לאדם עם המוגבלות לבחור את מטרות חייו ולהשיגן באופן המיטבי ביותר.

בימים אלה אני נכנס לכיסא המדען הראשי בארגון בית אקשטיין מקבוצת דנאל. במסגרת תפקידי אחתור לבחון באופן שיטתי ומקיף את יעילות ואיכות השירותים שהארגון מספק וכן לפתח ידע וכלים חדשניים ומבוססי ראיות שיסייעו למקבלי השירות של הארגון בהשגת מטרות חייהם. כחלק ממאמץ זה, אקדם מחקר והערכה שמטרתם לבחון את מידת היעילות של השירותים הניתנים על ידי הארגון ושיתופי פעולה מחקריים המקדמים מחקר ופיתוח של ידע וכלים מתקדמים לשיפור איכות חייהם והשתלבותם החברתית של מקבלי השירות של הארגון ושל אנשים עם מוגבלויות באופן כללי. אעשה כל זאת ועוד, באמצעות שיתוף אנשים עם מוגבלויות בשלבי המחקר השונים, בבחינת "שום מחקר עלינו, בלעדינו".

בטור זה, אותו אוציא אחת לחודש, אכתוב על נושאים שונים הקשורים למחקרים ופרקטיקות חדשניות לשיפור איכות החיים וההשתלבות החברתית של אנשים עם מוגבלויות ומדי פעם אשתף אתכם/ן במחקרים אותם אנו מקדמים בארגון. במסגרת זאת, אשמח לקבל מכם/ן הצעות לנושאים אשר מעניינים אתכם/ן.

לסיום טור פתיחה זה, אני מבקש לעדכן אתכם/ן שארגון בית אקשטיין נכנס לאחרונה שותף לקונסורציום אירופאי אשר מאגד חוקרים מתחומי מדעי המחשב ותחום המוגבלויות מאוניברסיטאות ומרכזי מחקר ופיתוח של חברות טכנולוגיות בין-לאומיות מבריטניה, יוון, גרמניה, דנמרק, צ'כיה, מלטה, צרפת וישראל. מטרת התאגדות זאת הנה לפתח פלטפורמה טכנולוגית חדשנית אשר תשפר היכולת של אנשים עם מוגבלות שכלית לקבל החלטות ולהגדיר ולהשיג את מטרות חייהם. הפלטפורמה תישען על טכנולוגיות של בינה מלכותית, עיבוד שפה טבעית (NLP), ניתוח התנהגות אישית ועוד, תוך שימוש בממשק משתמש רב-אופני ונגיש שיותאם באופן מיטבי לאנשים עם מוגבלות שכלית. כחלק מהמאמצים של הקונסורציום לקדם את החזון שלו ולהשיג את יעדי המחקר והפיתוח, הוגשה בחודש שעבר בקשת מימון לפיתוח ראשוני של המערכת, לתכנית המסגרת למחקר ופיתוח של האיחוד האירופי, הורייזן 2020. השותפות בקונסורציום משקפת את החתירה המתמדת של בית אקשטיין לקדם פתרונות שיסייעו לאנשים עם מוגבלות להגדיר את הצרכים ומטרות החיים שלהם ולהשיג אותם באופן המיטבי ביותר; זאת מתוך הכרה בעובדה שמעורבות והשתתפות בתהליכי קבלת החלטות בקרב אנשים עם מוגבלות מהווה את אחד מהמפתחות המרכזיים לשיפור איכות חייהם ולקידום של תהליכי הכללה החברתית-כלכלית שלהם.

אנא הרגישו חופשי ליצור עמי קשר לקידום רעיונות ושיתופי פעולה משותפים. לשליחת מייל אנא לחצו כאן.

בברכת נעשה ונצליח!
דר' אמיר טל
מדען ראשי
בית אקשטיין